Results for Oldacre WML - 06 Oct 2019

Course Results

Brown

Results

7.7km 150m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Philip Vokes LUOC M21 49:48  
2nd Richard Robinson NOC M35 52:35 +2:47
3rd Jim Trueman MDOC M55 63:55 +14:07
4th Alexander Mitchell HOC M18 65:55 +16:07
5th Alistair Landels OD M50 67:27 +17:39
6th Dan Findlay-Robinson WCH M35 67:38 +17:50
7th Nicholas Lightfoot SYO M55 67:53 +18:05
8th Kin Wai Lee OD M21 69:09 +19:21
9th Graham Pigott POTOC M35 69:42 +19:54
10th James Bennett WCH M21 70:53 +21:05
11th David Newton DVO M40 70:56 +21:08
12th Oliver O'Brien SLOW M35 71:28 +21:40
13th Charles Nell RAFO M21 71:48 +22:00
14th Anne Straube OD W40 73:54 +24:06
Brown standard time 74:42
15th Joseph Twigg LUOC M20 79:51 +30:03
16th Suman Gurung RSOC M21 80:08 +30:20
17th David Dunn WCH M40 80:09 +30:21
18th Sara Campbell DEE W50 81:26 +31:38
19th Andrew Rowe POTOC M40 87:37 +37:49
20th Leah Williams LUOC W21 88:37 +38:49
21st Tony Feltbower OD M65 91:13 +41:25
22nd James Thomas COBOC M21 92:46 +42:58
23rd Mykyta Chubynsky OD M40 93:38 +43:50
24th Mark Pearson WRE M55 98:57 +49:09
25th Ingwahang Jabegu RSOC M35 99:32 +49:44
26th Aleksandrs Ivanovs OD M35 115:52 +66:04
27th Marian White HOC W55 116:35 +66:47

Blue

Results

6.4km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Dai Bedwell DVO M50 52:32  
2nd Alex Morgan HOC M55 54:51 +2:19
3rd Ian Hughes WCH M55 57:26 +4:54
4th Tom Jeffries OD M45 58:53 +6:21
5th Tony Callow WRE M50 60:20 +7:48
6th Chris McCartney OD M50 60:28 +7:56
7th Thomas Lewis WRE M21 62:20 +9:48
8th Mark Stodgell WCH M45 62:21 +9:49
9th Steve Dempsey SYO M55 62:33 +10:01
10th Michael Hood SELOC M60 63:25 +10:53
11th David Brown WCH M45 69:09 +16:37
12th Andrew Yeates WCH M55 69:30 +16:58
13th Andrew McNally WCH M40 69:40 +17:08
14th Clive Richardson WRE M50 70:06 +17:34
15th Matthew Mardling IND M50 70:20 +17:48
16th Paul Basher HOC M65 70:36 +18:04
17th Ian Chafer HOC M50 72:06 +19:34
18th Craig Lucas LOG M21 75:10 +22:38
19th Megan Harrison LUOC W20 75:12 +22:40
20th Judith Hughes WCH W50 76:09 +23:37
21st Duncan Bayliss WRE M50 76:12 +23:40
22nd Jim Cooke POTOC M55 77:39 +25:07
23rd Dave Bales POTOC M60 77:53 +25:21
24th Andy Campbell DEE M55 78:34 +26:02
25th David Marr OD M65 79:41 +27:09
26th David Hargreaves SROC M65 81:05 +28:33
Blue standard time 81:05
27th Stan Alexander OD M65 81:25 +28:53
28th Ian Gamlen COBOC M50 83:06 +30:34
29th Karl Kingsman HOC M55 84:53 +32:21
30th Steve Schofield NOC M55 86:20 +33:48
31st Gerry Spalton OD M70 90:12 +37:40
32nd Eddie Speak MDOC M65 91:41 +39:09
33rd Kevin Ross OD M55 92:27 +39:55
34th Jeb Lewis WRE M45 93:59 +41:27
35th James Bedwell DVO M21 95:29 +42:57
36th Simon Brister DVO M70 95:37 +43:05
37th David Pal WRE M50 96:49 +44:17
38th Keith Downing SMOC M65 97:05 +44:33
39th Andy Johnson HOC M55 97:57 +45:25
40th Robert Brandon OD M70 105:40 +53:08
41st Ka Man Leung OD W21 121:34 +69:02
42nd Paul Watterson HOC M65 126:21 +73:49
43rd Richard Burnett COBOC M60 128:14 +75:42
44th Nick Taylor HOC M70 144:38 +92:06
  Thomas Miller LUOC M55 m5-17  
  Richard Pay WRE M55 m8-17  
  Rob Bambrook OD M45 w2  
  Barry Elkington OD M60 w5  
  Lesley Ross OD W50 w2  
  Sebastian Mitchell HOC M16 m8-16  
  Chewepe Tsate LUOC M20 m12-17  

Green

Results

4.8km 75m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andy Sykes DVO M50 44:34  
2nd Ray Collins WCH M60 47:48 +3:14
3rd Andy Clough WRE M60 48:16 +3:42
4th Ian Farrell MDOC M35 53:46 +9:12
5th Ian Couch EPOC M70 54:13 +9:39
6th Sheila Carey OD W70 54:40 +10:06
7th Christopher Bayliss WRE M18 54:48 +10:14
8th Geff Trewin HOC M65 55:25 +10:51
9th Juliette Soulard OD W45 57:13 +12:39
10th Joanne Nell RAFO W55 58:10 +13:36
11th Henry Morgan POTOC M65 58:11 +13:37
12th Richard Rogers WRE M55 58:56 +14:22
13th Tony Davies BOF M70 59:11 +14:37
14th Mark Webster NOC M50 60:02 +15:28
15th Mike Callow WRE M75 60:52 +16:18
16th Carol Dredge WCH W60 61:20 +16:46
17th Peter Carey OD M75 61:25 +16:51
18th Keith Willdig OD M70 61:29 +16:55
19th Elizabeth Bales POTOC W55 61:47 +17:13
20th Adrian Bailey HOC M50 61:54 +17:20
21st Rod Postlethwaite WRE M65 62:19 +17:45
22nd Mark Garside WCH M60 62:23 +17:49
23rd Julie Couch EPOC W60 62:28 +17:54
24th Steve Parker WRE M45 62:58 +18:24
25th Michael Nell RAFO M65 63:22 +18:48
26th Katie Lewis WRE W35 63:34 +19:00
27th Andy Hawkins DVO M70 64:21 +19:47
28th Andrew White HOC M60 64:55 +20:21
29th Martin Green MDOC M65 65:13 +20:39
30th Brian Denness DVO M65 65:42 +21:08
31st Malcolm Spencer DVO M60 65:57 +21:23
32nd Jennamari Terava DVO W21 67:20 +22:46
33rd Peter Ross MDOC M70 69:48 +25:14
34th Gearoid Oh-Eidhin WCH M55 70:01 +25:27
Green standard time 70:01
35th Ricardo Fernandes WCH M45 70:39 +26:05
36th Stuart Paul HOC M60 73:43 +29:09
37th Neil Adams WCH M60 74:12 +29:38
38th Jane Booker NOC W65 74:16 +29:42
39th Sally Hughes WCH W45 74:19 +29:45
40th Kath Speak MDOC W60 74:32 +29:58
41st Christopher Bedford WCH M55 76:18 +31:44
42nd Arthur Mitchell HOC M14 76:24 +31:50
43rd Barry McGowan HOC M70 76:57 +32:23
44th Peter Ribbans SWOC M60 77:10 +32:36
45th Kerstin Mitchell HOC W50 77:43 +33:09
46th David Booker NOC M65 77:52 +33:18
47th Laurie Rose WRE M65 78:28 +33:54
48th Mick Sadler COBOC M70 78:53 +34:19
49th Rick Roberts HOC M65 78:54 +34:20
50th Melanie Hearn WCH W45 79:11 +34:37
51st Mary Adams WCH W60 79:43 +35:09
52nd Lokendra Thapa RSOC M21 83:47 +39:13
53rd Ursula Williamson LEI W55 84:41 +40:07
54th Will Wheeler HOC M65 86:51 +42:17
55th Claire Stamp WCH W35 88:24 +43:50
56th Miranda Mackereth HOC W55 90:55 +46:21
57th Paul Hammond HOC M55 94:40 +50:06
58th Pratik Chhetri RSOC M21 99:54 +55:20
59th Matt Bambrook OD M16 104:09 +59:35
60th Rohit Gurung RSOC M35 107:45 +63:11
61st Ravi Rana RSOC M21 107:48 +63:14
62nd Julie Brook MDOC W70 109:43 +65:09
63rd Peter Hayes MDOC M60 123:34 +79:00
  Stuart Swalwell DVO M65 w14  
  Phil Bibby WRE M65 w14  
  Amy Terava DVO W21 m3  
  Chris Rose WRE W65 w14  

Short green

Results

3.1km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st John Pearson HOC M70 41:24  
2nd Jake Law LUOC M18 44:19 +2:55
3rd David Arnot COBOC M70 45:02 +3:38
4th Mike Baggott OD M65 45:14 +3:50
5th Barry Houghton HOC M70 46:19 +4:55
6th Hazel Waters WCH W65 46:37 +5:13
7th Julia Allinson WRE W40 48:06 +6:42
8th Dave Skidmore DVO M70 49:24 +8:00
9th David Cooke NOC M70 50:16 +8:52
10th Marian Denham POTOC W70 50:33 +9:09
11th Stephen Nightingale HOC M70 51:47 +10:23
12th Roger Hailey OD M80 55:01 +13:37
13th Alison Yeates WCH W50 55:46 +14:22
14th Jillyan Dobby MDOC W65 56:03 +14:39
15th Chris Boycott WCH M75 56:05 +14:41
16th Peter Yoxall POTOC M70 56:23 +14:59
17th Robert Vickers HOC M75 56:31 +15:07
18th Margaret Willdig OD W65 56:46 +15:22
19th Julie Webster NOC W55 58:12 +16:48
20th Susan Hallett OD W70 59:15 +17:51
21st Joanne Leigh OD W50 59:35 +18:11
22nd Ruth Ellis DVO W65 60:11 +18:47
23rd John Sherwood DEE M70 60:16 +18:52
24th John Middler OD M65 60:28 +19:04
25th John Griffin WCH M65 61:59 +20:35
Short green standard time 62:06
26th Jeff Haycock WRE M75 64:23 +22:59
27th Derek Turner WRE M80 65:04 +23:40
28th Jane Stew OD W60 65:23 +23:59
29th Alison Sloman HOC W80 65:37 +24:13
30th Judy Ann Douglas POTOC W75 66:15 +24:51
31st John Woodall NOC M80 66:57 +25:33
32nd Jean Rostron POTOC W75 67:35 +26:11
33rd Martin Gibbons WRE M70 68:13 +26:49
34th Karen Bedwell DVO W50 68:36 +27:12
35th Sara Farrell MDOC W35 68:47 +27:23
36th Thelma Spalton OD W70 70:44 +29:20
37th John Riley WRE M80 71:07 +29:43
38th Ros James SMOC W55 73:06 +31:42
39th Rachel Alexander OD W60 73:29 +32:05
40th Sue Bricknell OD W75 74:58 +33:34
41st Melanie Elkington OD W55 77:18 +35:54
42nd Sue Roberts HOC W70 84:53 +43:29
43rd John Williams MWOC M75 86:41 +45:17
44th Lesley Norton WRE W75 89:14 +47:50
  Rod Niven WCH M75 m5  
  Tony Berwick DVO M80 m5-11  
  Carolyn Marr OD W70 w2 w4 m6-9 w11  

Light green

Results

3.7km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Robbie Lightfoot SYO M12 39:56  
2nd Stuart Turnbull   M55 44:43 +4:47
3rd Sally Haycock   W45 56:14 +16:18
Light green standard time 59:54
4th Lauren Lewis WRE W20 68:13 +28:17
5th Shree Shawkar   M21 126:33 +86:37

Red

Results

4.2km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jenna Williams LUOC W18 44:21  
2nd Ross Dryhurst DVO M14 45:30 +1:09
3rd Bren Millman IND M20 65:33 +21:12
Red standard time 66:32

Orange

Results

2.6km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ross Dryhurst DVO M14 32:49  
2nd Max Straube-Roth OD M10 38:46 +5:57
3rd Olivia Stamp WCH W12 42:55 +10:06
4th Adam Landles OD M10 46:51 +14:02
5th= Rory Webb   M14 51:44 +18:55
5th= Joanna McKendrick   W50 51:44 +18:55
Orange standard time 51:44
7th Martin Mitchell HOC M50 51:45 +18:56
8th Diana Hailey OD W75 56:19 +23:30
9th James Findlay-Robinson WCH M2 92:31 +59:42
  Abi Rowley WRE W10 m5-6  
  Darcy Dunn WCH W14 m4 m6-7 m9  
  Elizabeth Riley WRE W80 m3-6  

Yellow

Results

2.1km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Grace Allinson WRE W10 21:29  
2nd Harriet Allinson WRE W10 22:23 +0:54
3rd Daniel Pigott POTOC M10 23:14 +1:45
4th Marcus Rowley WRE M12 23:37 +2:08
5th John Bowman OD M75 27:58 +6:29
Yellow standard time 32:14
6th Fraser Stamp WCH M9 44:25 +22:56
7th Ruben Jeffries OD M9 109:25 +87:56

White

Results

1.5km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alexander Fernandes   M5 25:32  
2nd Annie Lewis WRE W5 30:51 +5:19
3rd Harriet Farrell MDOC W4 38:19 +12:47
White standard time 38:19